Dinosauři snad nejužasnějši tvoři co existovali.

Březen 2011

Saltasaurus

11. března 2011 v 17:56 Popisky dinosaurů
Délka: 12 m
Výskyt: Jižní amerika
Doba: Svrchní křída před 70 miliony lety
Výška: v kohoutku měl skoro 4 m
Váha: skoro 8 t

Saltasaurus (ještěr ze salta) byl vybavený vysokou lebkou, která se směrem k čenichu prudce snižovala. Kromě kostěných pozůstatků z přibližně 20 exemplářů známe i jeho kostěné pancéřování, které mu chránilo hřbet a boky. To se skládalo z velkého množství malých kostěných desek a větších kostěných hrbolů. Nevýhodu malé velikosti mu vynahradila schopnost vztyčit se na delší dobu na zadní končetiny, přičemž se opíral o ocas. Saltasaurus patřil k titanosaurům jeho o dost větší příbuzní byly Argentinosaurus a Puertasaurus. Krk saltasaurů a jiných titanosaurů bývá někdy zobrazovaný podobně jako krk rodu Diplodocus, tedy v jedné vodorovné linii s trupem. Takto ho sice titanosauři nejčastěji nosili po dobu chůze, je však pravděpodobné, že ho dokázali natáhnout i zdvihnout do korun stromů, i když ne tak prudce jako u čeledi Brachiosauridae. Svědčí o tom i velikost předních končetin, které nejsou o mnoho menší než zadní končetiny.


89163808, De Agostini/Getty Images /De Agostini

Albertosaurus

11. března 2011 v 16:53 Popisky dinosaurů
Délka: 8- 10 m
Výskyt: Severný amerika
Doba: Svrchní křída před 75- 67 miliony lety
Výška: 2,8- 3,5 m
Váha: 3- 3,5 t

Albertosaurus (ještěr z alberty) byl menší příbuzný tyrannosaurusa. Nejspíž žili a lovili v menších skupinách. Měli typické tyrannosauří tělo s nezvykle velkou hlavou , dlouhýma zadníma nohama a svalnatým ocasem, který jim pomáhal udržovat rovováhu. Jako jedni z mála masožravých dinosaurů neměli stanovené teritorium a volně tak přecházeli z území do území. V období páření si samci mezi sebou ve skupině vzájemně měřili síly a vítězný se pak pářil se samicemi. U albertosaura byla dobře zmapovaná vývojová řada. Zjistilo se tak, že albertosauři dospívají přibližně v 16 letech a dožívali se maximalně 30 let. Albertosauři svůj životní prostor sdíleli s býložravci jako jsou hadrosauři a ankylosauři, kteří byli pravděpodobně jejich nejvyhledávanější potravou. Je možné , že albertosauři dokázali běhat až 40 km v hodině.

Styracosaurus

9. března 2011 v 16:51 Popisky dinosaurů
Délka: 5,5 m
Výskyt: USA, Kanada
Doba: Svrchní křída před 76,5- 75 miliony lety
Výška: kolem 2 m
Váha: 3 t

Styracosaurus (ještěr s bodci) je menší příbuzný slavného triceratopse. Narozdíl od něj má více rohů. Celkem jich má 7 což je neobvikle, protože rohatí dinosauři většinou nemívali tolik rohů. Šest z nich má postranách límce a jeden má nad nosem, ten je však delší než triceratopsův nosní roh. Celý jeho vzhled zřejmě slouží k vystrašení masožravcům. Styracosaurus se dělí na 3 druhy S. albertensis, S. ovatus a S. parksi - je přitom možné, že poslední jmenovaný je mladý S. albertensis. Styracosaurus vypada děsivě, ale pokuď by se dokazal postavit na zadní mohl vypadat větší než ve skututečnosti byl. To už by ho nejspíš jen tak nějaký dravec nenapadl.


Edmontosaurus

6. března 2011 v 18:34 Popisky dinosaurů
Délka: 9- 13 m
Vyskyt: USA, Kanada
Doba: Svrchní křída před 73- 65 miliony lety
Výška: 2,5 - 4 m
Váha: 4- 7 t

Edmontosaurus (ještěr z Edmontonu) je hadrosaurus, který sdílel krajinu z dinosauri jako triceratops, tyrannosaurus nebo ankylosaurus. Patřil mezi tyrannosaurovu hlavní kořist. Dělil se na tři druhy E. regalis, E. annectens a E.saskatchewanensis. Patřil k největším hadrosaurům (větší byli už jen charonosaurus, shantungosaurus, lambeosaurus a zuchengosaurus). Žil vevelkých stadech a dokonce byly nalezeny mumie tohoto dinosaura. Stáre rekonstrukce ukazují edmontosaura jako bipedního dvounožce, dnes je zobrazován na všech čtyřech. Mohl mít až tisíc zubů, když se opotřebovali tak byli nahrazeny novími. Hřbet byl zpevňován kostěními šlachami, které se křížili. Edmontosaurus zřejmě většinu času travil na čtyřech, ale případě nebezpačí prchal na statných zadních nohách.

Velociraptor

3. března 2011 v 17:20 Popisky dinosaurů
Délka: 1,8- 2,1 m
Vyskyt: Čina a Mongolsko
Doba: Svrchní křída před 80- 65 miliony lety
Výška: Když zvedl hlavu mohl mít až 90 cm
Váha: 20- 40 kg

Velociraptor (rychlý zloděj) známý také jako Raptor se proslavil především díky filmům jako Jurský park nebo pravěk útočí, kde vystupuje jako krvelačný predátor. Ve skutečnosti byl však menší než jak ho známe z filmů. Filmoví raptoři tak odpovídají spíše Deinonychovi. Velociraptor měl celé tělo pokryto prachovým peřím, které používal při běhu ke kormidlování, když se hnal prašnou pouští za kořistí. Svým srpovitým drápem na zadních nohách zasazoval kořisti smrtící úder. Velociraptoři lovili ve smečce podobně jako jiní srpodrápí dinosauři taková smečka byla jistě postrachem všech býložravců v okolí. Je také velice pravděpodobné že Raptoří samci byly pestřeji zbarveni než samice podobně jako třeba dnešní kachny. Měl drobné ostré zuby a srpovitý dráp na noze o délce kolem 6 cm. Velociraptor pravděpodobně žil a lovil v menších smečkách, zabíjel malé a středně velké obratlovce a mláďata jiných dinosaurů, např. tehdy hojného rohatého dinosaura Protoceratopsa. Mnohem větším příbuzným velociraptora byl například Utahraptor objevený v USA. Velociraptor se objevil v Jurském parku 1, 2, 3.